Zdrava Srbija Instagram

DREN


Začinsko i lekovito bilje, 13.05.2013.
Saša Bugarčić

Bookmark and Share



Cornus mas L.
Familija: Cornaceae

Narodna imena: drenak, dren, drenić, drenovina, drinika, drinovina, drenj, žuti drenak, rumeni dren, tvrdi drjen.



Dren raste na suvim, sunčanim i kamenitim mestima, naročito u pojasu hrastovih šuma. Dren je žbun ili nisko drvo, visoko 5-8 m. stablo i grane su pokrivene poleglim dlakama, a kora starijih stabala je ispucala u crvenkaste ljuspe, listovi su izduženo eliptičnog oblika, na vrhu zašiljeni, po obodu celi, naizmenično raspoređeni. Žuti cvetovi po 10-20 sakupljeni u štitaste cvasti, javljaju se pre olistavanja, već u martu. Cveta od februara do marta. Plod je viseća crvena koštunica, vrlo prijatnog ukusa.




Hemijski sastav i upotreba

Drogu čine plodovi (Comi fructus) koji sadrže tanine, šećere, sluzi, organske kiseline, pektine i dr. Od zrelih plodova drena dobijaju se proizvodi (sok, čaj, pekmez) koji služe za lečenje proliva i drugih oboljenja organa za varenje. Od suvih drenjina dobija se osvežavajući čajni napitak. Drenjine se koriste u ishrani, a ponekad služe i za spravljanje vina i rakije. Sveže i osušene drenjine u Rusiji koriste se protiv malokrvnosti, za lečenje kožnih oboljenja, nazeba i dr. U narodu se koriste za sakupljanje krvnih sudova na površini sluzokože. Ispržene semenke mogu poslužiti kao surogat kafe.



Sakupljanje

Plodovi se sakupljaju u fazi kada su zreli, i po potrebi suše na suncu ili u sušnici. Zreo plod je kiselog ukusa, dok nedozreo jako skuplja usta. Kod nas se drenjine malo sakupljaju i koriste, iako ih u prirodi ima dosta.








prof. dr Jan Kišgeci
Preuzeto iz monografije "LEKOVITO BILjE - Gajenje, sakupljanje, upotreba"



Bookmark and Share

Mala Pijaca